İktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyon (ED), bir erkeğin seks için yeterince sert bir ereksiyon elde etmek veya sürdürmek için mücadele etmesidir. Bazı erkekler ereksiyona başlamayı zor bulurken, diğerleri cinsel ilişkiden önce ereksiyonu sürdürmek için mücadele eder ve diğerleri penetrasyon için yeterince zor olan bir ereksiyona sahip olamayabilir.

Ereksiyon problemleri yaygın bir problem olabilir ve her yaştan erkeği, özellikle de 40 yaşın üzerindekileri etkileyebilir. Eğer düzenli olarak sertleşme sorunu yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Çoğu erkek, genellikle aşağıdakilerden dolayı bazen ereksiyon olamayabilir veya ereksiyonu sürdüremeyebilir:

• Stres
• Yorgunluk
• Anksiyete
• Çok fazla alkol kullanmak

Düzenli veya uzun süreli erektil disfonksiyon nöbetlerinin nedenleri, birkaç nedenden kaynaklanabilir. Bunlar ya fiziksel ya da psikolojik ya da ikisinin bir kombinasyonu olma eğilimindedir.

Sertleşmeye evde çözüm yorumları

Sertleşme semptomları bazen egzersiz eksikliği, sigara içme ve alkol kullanma gibi fiziksel sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biriyle veya daha fazlasıyla yaşamak, penise giden kan akışını etkileyerek erektil disfonksiyona yol açabilir. Sonuç olarak, aşağıdakiler gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak erektil disfonksiyon semptomlarınızı yönetmeye ve aynı zamanda genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmaya çalışabilirsiniz:

• Sağlıklı ve dengeli beslenmek
• Sigarayı bırakmak • Yaptığınız
egzersiz miktarını artırmak
• Alkol alımınızı sınırlamak 
• Yasadışı uyuşturucu kullanmamak
• Stres seviyenizi düşürmeye çalışmak

Fiziksel faktörler ve sağlık koşulları

Belirli sağlık koşullarıyla yaşamak, bazı erkeklerin erektil disfonksiyon semptomları yaşamasının başka bir olası nedeni olabilir. Bunun nedeni, durumun kendisi, bir erkeğin belirli bir durum için alabileceği herhangi bir ilacın yan etkisi veya her ikisinin bir karışımı olabilir. ED’ye katkıda bulunabilecek bazı koşul örnekleri şunları içerir:

• Yüksek tansiyon 
• Diyabet
• Obezite 
• Yüksek kolesterol 
• Penis kan damarlarının daralması

Psikolojik faktörler

Psikolojik faktörler ve erektil disfonksiyon bazen el ele gidebilir, bu nedenle bunların ele alınması önemlidir. Bunlar şunları içerebilir:

• Anksiyete – bu durum, ereksiyon olmak veya cinsel olarak iyi performans göstermemekle ilgili olabilir. Anksiyete ayrıca kalp atış hızını ve yorgunluğu artırarak cinsel performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir
• Stres – seks için yeterince sert bir ereksiyon elde etme ve sürdürme becerinizi
etkileyebilir. Depresyonun teşhis edilmesi her zaman kolay değildir, bu nedenle semptomlardan herhangi birinden muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

İlişkinizdeki stres, zayıf iletişim veya diğer endişeler nedeniyle herhangi bir duygusal sorunu dikkate almanız da önemlidir. Bu sorunlar üzerinde çalışmak yardımcı olabilir.

Erektil disfonksiyon için tedavisi seçenekleri

Yaşam tarzınızda basit değişiklikler yapmak erektil disfonksiyon semptomlarınıza yardımcı olmuyorsa, oral tedaviler dahil olmak üzere başka seçenekler de mevcuttur. Şu anda erektil disfonksiyon için dört oral ilaç mevcuttur. Bunlar: Sildenafil, Tadalafil, Vardenafil ve Avanafil’dir.

Bu tür tabletler bir pratisyen hekim tarafından reçete edilebilir veya erektil disfonksiyon yaşayan kişiler internetten sipariş verebilir. Erektil disfonksiyon için herhangi bir oral ilaç kullanımına başlarsanız, aldığınız yeni ilacı tartışmak için doktorunuzla konuşmalısınız ve böylece size erektil disfonksiyon semptomlarınız için bir sağlık kontrolü yapabilirler.

Sitemiz üzerinden uzmanlarımız ile iletişime geçerseniz, sizin için bir pratisyen hekime gitmenize gerek yoktur, uzmanlarımız bu konuda size bazı sorulara sorarak tavsiyelerde bulunacaktır. Tamamlandığında, uzmanlarımızdan biri yanıtlarınızı gözden geçirecek ve tedavi uygunsa, tabletlerinizin seçtiğiniz adrese gönderilmesini sağlayacaklardır.

Çevrimiçi kliniğimizi kullanmak için bir pratisyen hekime gitmeniz gerekmese de, erektil disfonksiyon semptomları yaşıyorsanız her zaman doktorunuzla konuşmalısınız, böylece ereksiyonunuzun temel nedenini belirlemek için gerekli değerlendirmeleri yapabilirler. Ereksiyon sorunu, diyabet veya kalp problemleri gibi altta yatan bir sağlık sorununun bir işareti olabilir, bu nedenle doktorunuzu ziyaret etmeniz çok önemlidir. Doktorunuz ED’nize neyin sebep olduğunu anladığında, size tedavi seçeneklerinizi belirtecektir.