Ana Sayfa/Cinsel Sağlık/Erkeklerde cinsel sorunlar

Erkeklerde cinsel sorunlar

Cinsel bir sorun veya cinsel işlev bozukluğu, cinsel tepki döngüsünün herhangi bir aşamasında, erkeğin veya çiftin faaliyetten tatmin olmasını engelleyen bir soruna işaret eder. Cinsel tepki döngüsünün dört aşaması vardır: heyecan, plato, orgazm ve çözülme.

Araştırmalar cinsel işlev bozukluğunun yaygın olduğunu öne sürse de (kadınların % 43’ü ve erkeklerin % 31’i bir dereceye kadar zorluk yaşadığını bildirirken), birçok insanın tartışmaktan çekindiği bir konudur. Neyse ki, çoğu cinsel işlev bozukluğu vakası tedavi edilebilir, bu nedenle endişelerinizi eşiniz ve doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.

Erkek cinsel sorunlarına ne sebep olur?

Erkeklerde cinsel işlev bozukluğu, fiziksel veya psikolojik bir sorunun sonucu olabilir.

  • Fiziksel nedenler: Birçok fiziksel ve tıbbi durum cinsel işlevle ilgili sorunlara neden olabilir. Bu koşullar arasında diyabet, kalp ve damar ( kan damarı) hastalığı, nörolojik bozukluklar, hormonal dengesizlikler, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklar ve alkolizm ile uyuşturucu kullanımı yer alır. Ek olarak, bazı antidepresan ilaçlar da dahil olmak üzere belirli ilaçların yan etkileri cinsel istek ve işlevi etkileyebilir.
  • Psikolojik nedenler: Bunlar arasında işle ilgili stres ve kaygı, cinsel performansla ilgili endişe, evlilik veya ilişki sorunları, depresyon, suçluluk duyguları ve geçmiş bir cinsel travmanın etkileri bulunur.

Cinsel sorunlardan kimler etkilenir?

Hem erkekler hem de kadınlar cinsel sorunlardan etkilenir. Her yaştan yetişkinde cinsel sorunlar ortaya çıkar. Yaygın olarak etkilenenler arasında, yaşlanmayla ilişkili sağlıkta bir düşüşle ilişkili olabilecek geriatrik popülasyondakiler vardır.

Cinsel sorunlar erkekleri nasıl etkiler?

Erkeklerde en sık görülen cinsel problemler ejakülasyon bozuklukları, erektil disfonksiyon ve cinsel arzunun engellenmesidir.

Boşalma bozuklukları nelerdir?

Erkeklerde aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı tipte boşalma bozuklukları vardır:

  • Erken boşalma: Bu sorun, penetrasyondan önce veya hemen sonra meydana gelen boşalmayı ifade eder.
  • Engellenen veya gecikmiş boşalma: Bu sorun, boşalmanın yavaş olduğu zamandır.
  • Retrograd ejakülasyon: Bu durum, orgazm sırasında ejakülatın üretra yoluyla ve penisin ucundan dışarı çıkması yerine mesaneye geri zorlanması durumunda ortaya çıkar.

Bazı durumlarda, erken ve engellenmiş boşalma, kişinin cinselliği günahkar olarak görmesine neden olan katı bir dini geçmiş, bir partner için cazibe eksikliği ve geçmiş travmatik olaylar gibi psikolojik faktörlerden kaynaklanır. Erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun en yaygın biçimi olan erken boşalma, genellikle seks sırasında ne kadar iyi performans göstereceklerine ilişkin gerginlikten kaynaklanır. Bazı antidepresanlar da dahil olmak üzere belirli ilaçlar, omurilikte veya sırtta sinir hasarı olabileceği gibi boşalmayı etkileyebilir.

Retrograd ejakülasyon, diyabetik nöropatiden (sinir hasarı) muzdarip diyabetli erkeklerde yaygındır. Bunun nedeni, ejakülatın geriye doğru akmasına izin veren mesane ve mesane boynundaki sinirlerdeki problemlerdir. Diğer erkeklerde retrograd ejakülasyon, mesane boynu veya prostat ameliyatlarından sonra veya bazı karın ameliyatlarından sonra ortaya çıkar. Ek olarak, belirli ilaçlar, özellikle duygudurum bozukluklarını tedavi etmek için kullanılanlar, boşalma ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Sertleşme sorunu nedir?

İktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyon, cinsel ilişki için uygun bir ereksiyona ulaşamama veya bunu sürdürememe olarak tanımlanır. Erektil disfonksiyonun nedenleri arasında, ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi) gibi kan akışını etkileyen hastalıklar; sinir bozuklukları; stres, depresyon ve performans kaygısı gibi psikolojik faktörler (cinsel olarak performans gösterme yeteneklerinden kaynaklanan gerginlik); ve penisin yaralanması sayılabilir. Kronik hastalık, bazı ilaçlar ve Peyronie hastalığı denen bir durum (penisteki yara dokusu) da sertleşme bozukluğuna neden olabilir.

Engellenen cinsel istek nedir?

Engellenmiş arzu veya libido kaybı, cinsel aktivite arzusunda veya ilgide azalma anlamına gelir. Azalan libido, fiziksel veya psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir. Düşük testosteron hormonu seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunlardan da kaynaklanabilir; diyabet ve yüksek tansiyon gibi tıbbi hastalıklar; bazı antidepresanlar dahil bazı ilaçlar; ve ilişki zorluklarıdır.

Erkek cinsel sorunları nasıl teşhis edilir?

Bir erkeğin cinsel problemini teşhis etmek için, doktor muhtemelen ayrıntılı bir semptom geçmişi ve fizik muayene ile başlayacaktır. Disfonksiyona katkıda bulunabilecek herhangi bir tıbbi sorunu ekarte etmek için başka testler isteyebilirler. Doktor sizi bir ürolog (idrar yolu ve erkek üreme sistemi konusunda uzmanlaşmış bir doktor ), seks terapisti ve diğer danışmanlar dahil olmak üzere diğer sağlık uzmanlarına yönlendirebilir.

Cinsel sorunlar tedavi edilebilir mi?

Cinsel işlev bozukluğunun tedavisinin başarısı, sorunun altında yatan nedene bağlıdır. Görünüm, tedavi edilebilir veya geri döndürülebilir bir fiziksel durumla ilgili işlev bozukluğu için iyidir. Stres, korku veya anksiyete ile ilgili hafif işlevsizlik genellikle danışmanlık, eğitim ve eşler arasındaki gelişmiş iletişim ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

2020-12-25T17:29:50+03:00By |Categories: Cinsel Sağlık|Yorum yok

Yazar Hakkında:

Merhaba ben sağlık uzmanı Hülya Temiz. Uzun yıllar sektörde hizmet veren firmamız la ilgi aklınıza takılan sorularda sizlere yardımcı olmak için 7-24 online buradayım. Sizden gelecek soruları cevaplamak bana memnuniyet verecektir. Sağlıkla kalın.