Sertleşme sorunu nasıl teşhis edilir?

Pek çok insan için, bir doktorun sertleşme sorununu teşhis etmesi ve bir tedavi önermesi için gereken tek şey fizik muayene ve doğru soruların yanıtlarıdır(tıbbi geçmiş). Kronik sağlık sorunlarınız varsa veya doktorunuz altta yatan bir rahatsızlığın söz konusu olabileceğinden şüpheleniyorsa, daha fazla teste veya bir uzmana danışmaya ihtiyacınız olabilir.

Altta yatan koşullara yönelik sertleşme sorunu için testler şunları içerebilir:

  • Fizik testi. Bu test penisinizin ve testislerin dikkatlice incelenmesini ve sinirlerinizin his için kontrol edilmesini içerebilir.
  • Kan testleri. Kanınızın bir örneği, kalp hastalığı, diyabet, düşük testosteron seviyeleri ve diğer sağlık durumlarının belirtilerini kontrol etmek için bir laboratuvara gönderilebilir.
  • İdrar testleri (idrar tahlili). Kan testleri gibi, idrar testleri de diyabet belirtilerini ve diğer altta yatan sağlık koşullarını aramak için kullanılır.
  • Ultrason. Bu test genellikle bir uzmanlar tarafından yapılır. Penisi besleyen kan damarları üzerinde tutulan değnek benzeri bir cihaz (dönüştürücü) kullanmayı içerir. Doktorunuzun kan akışı sorunlarınız olup olmadığını görmesi için bir video görüntüsü oluşturur.

    Bu test bazen kan akışını uyarmak ve ereksiyon sağlamak için penise ilaç enjeksiyonu ile birlikte yapılır.

  • Psikolojik test. Doktorunuz, depresyon ve sertleşme sorununun diğer olası psikolojik nedenlerini taramak için sorular sorabilir.

Sertleşme sorunu tedavisi

Doktorunuzun yapacağı ilk şey, sertleşme sorununuza neden olabilecek veya kötüleştirebilecek herhangi bir sağlık durumu için doğru tedaviyi aldığınızdan emin olmaktır.

Sertleşme sorununuzun nedenine, ciddiyetine ve altta yatan sağlık koşullarına bağlı olarak, çeşitli tedavi seçenekleriniz olabilir. Doktorunuz her tedavinin risklerini, faydalarını açıklayabilir ve tercihlerinizi dikkate alacaktır. Partnerinizin tercihleri ​​de tedavi seçeneklerinizde rol oynayabilir.

Ağızdan alınan ilaçlar

Ağızdan alınan ilaçlar birçok erkek için başarılı bir sertleşme sorunu tedavisidir. Bunlar:

Dört ilaç da, vücudunuzun ürettiği ve penis kaslarını gevşeten doğal bir kimyasal olan nitrik oksidin etkilerini artırır. Bu durum, kan akışını artırır ve cinsel uyarılmaya yanıt olarak ereksiyon olmanızı sağlar.

Bu tabletlerden birini almak otomatik olarak bir ereksiyon oluşturmayacaktır. Penis sinirlerinizden nitrik oksit salınımına neden olmak için önce cinsel uyarıma ihtiyaç vardır. İlaçlar bu sinyali güçlendirerek bazı insanlarda normal penis fonksiyonuna izin verir. Oral yol ile sertleşme sorunu için kullanılan ilaçlar afrodizyak değildir, heyecana neden olmaz ve normal ereksiyon olan kişilerde ihtiyaç duyulmaz.

İlaçların dozajı, etki süresi ve yan etkileri değişir. Olası yan etkiler arasında kızarma, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, görsel değişiklikler, sırt ağrısı ve mide rahatsızlığı bulunur.

Doktorunuz hangi ilacın en iyi sonucu vereceğini belirlemek için özel durumunuzu dikkate alacaktır. Bu ilaçlar sertleşme bozukluğunuzu hemen tedavi etmeyebilir. Sizin için doğru ilacı ve dozu bulmak için doktorunuzla birlikte çalışmanız gerekebilir.

Reçetesiz satılan takviyeler ve bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere sertleşme sorunu için herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzun onayını almalısınız. Sertleşme sorunu için kullanılan ilaçlar herkeste işe yaramayabilir ve prostat ameliyatı sonrası veya şeker hastalığınız varsa bazı durumlarda daha az etkili olabilir. Aşağıdaki durumlarda bazı ilaçlar da tehlikeli olabilir:

  • Nitrogliserin (Nitro-Dur, Nitrostat, diğerleri), izosorbit mononitrat (Monoket) ve izosorbit dinitrat (Dilatrate-SR, Isordil, Bidil) gibi göğüs ağrısı (anjina) için genellikle reçete edilen nitrat ilaçları
  • Kalp hastalığınız veya kalp yetmezliğiniz varsa
  • Kan basıncınızın çok düşük olması (hipotansiyon)

Egzersiz yapmak

Son yapılan araştırmalar, egzersizin, özellikle orta ila şiddetli aerobik aktivitenin sertleşme bozukluğuna iyi geldiğini bulmuştur.

Daha az yorucu, düzenli egzersiz sertleşme sorunu yaşama riskini azaltabilir. Aktivite seviyenizi artırmak, riskinizi daha da azaltabilir.

Doktorunuzla bir egzersiz planı üzerine konuşabilirsiniz.

Psikolojik danışma

Sertleşme sorununuz stres, anksiyete, depresyondan kaynaklanıyorsa veya durum stres ve ilişki gerginliği yaratıyorsa, doktorunuz sizin veya eşinizin bir psikoloğu ziyaret etmenizi önerebilir.