Basit tutmak gerekirse , tadalafil 36 saat ve bazen daha uzun sürer ve tüm PDE5 inhibitörleri arasında en uzun etki süresine sahiptir. Örneğin yaklaşık 4 saat süren sildenafil (Viagra) ile karşılaştırılır. Ek olarak, tadalafilin emilimi yiyeceklerden etkilenmez, bu nedenle yemek öncesi, sırasında veya sonrasında herhangi bir zamanda alınabilir. Tadalafil, erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bir tür PDE5 inhibitörüdür. Tadalafil, jenerik veya ilaç adıdır – ‘Cialis‘, markalı bir tadalafil şeklidir.

Tadalafil’in 36 saat etkisi gerçek mi?

Evet, ancak bu 36 saat boyunca sürekli bir ereksiyon anlamına gelmez . Tüm PDE5 inhibitörleri gibi, tadalafilin de çalışması için cinsel uyarılmaya ihtiyacı vardır – yani: sadece istediğiniz zaman ereksiyon olursunuz.

Aşağıdaki zaman çizelgesi birkaç çalışmadan derlenmiştir. Tadalafil kullandıktan sonra:

 • İlk müdahale ekipleri: 16 dakika
  Bazı erkekler 16 dakika kadar kısa bir sürede ereksiyon yaşadıklarını bildirdiler.
 • Ortalama yanıt verenler: 30 dakika
  Çoğu erkek 30 dakika sonra tadalafilin yararını hisseder.  Hastaların % 52’si tadalafil aldıktan sonra 30 dakika içinde başarılı bir cinsel ilişkiye sahip olabilir.
 • Maksimum etki: 2 saat
  sonra, ilacın maksimum konsantrasyonu kan dolaşımındadır.
 • Yarım direk: 17,5 saat
  Tadalafil’in 17,5 saatlik bir ‘yarı ömrü’ vardır, yani ilacın yarısının kan dolaşımını terk etmesi 17,5 saat sürer. Bu uzun yarılanma ömrü, tadalafilin bu kadar uzun bir süre boyunca etkili olmasının sebebidir.
 • Hala etkili mi ?: 36-48 saat
  Bazı erkekler 48 saate kadar iyi bir ereksiyon yaşayabilir. Bu nedenle tadalafil bazen ‘hafta sonu hapı’ olarak bilinir – onu bir Cuma gecesi alabilir ve yine de Pazar sabahı kullanabilirsiniz!
 • Hepsi gitti: 96 saat
  sonra tadalafil neredeyse kan dolaşımından kaybolur.

Tadalafil’in biyoyararlanımı

Aşağıdaki grafik, 20 mg’lık tek bir tadalafil dozunun 96 saat üzerindeki biyoyararlanımının çalışma verilerini göstermektedir. Tadalafil seviyeleri dozdan 36 saat sonra bile hala 100 µg / l (litre başına 100 mikrogram) civarındadır.

Tek bir 20 mg tadalafil dozunu takiben plazma tadalafil konsantrasyonları

Günde bir defadan fazla 10 mg veya 20 mg tadalafil almayın. Tadalafil 10 mg ve 20 mg, beklenen cinsel aktiviteden önce ‘gerektiği gibi’ kullanılması amaçlanmıştır ve sürekli günlük kullanım için önerilmez.

Sürekli günlük kullanım

Tadalafil, düzenli bir ilaç şekli olarak her gün aynı saatte düşük dozlu bir tabletin (2.5 mg veya 5 mg) alındığı sürekli günlük dozlarda da mevcuttur. Düşük doz, 5 gün içinde “sabit durum plazma konsantrasyonuna” ulaşmak için sisteminizde birikir. Günlük 2.5 mg veya 5 mg, haftada ikiden fazla seks yapan erkekler için veya kendiliğindenliği tercih edenler için önerilen rejimdir, bu, ilişki için ileri planlamanın gerekli olmadığı durumlarda izin verir. 5mg, bazı erkekler için de ‘gerektiği kadar’ esasına göre çalışmak için yeterli olabilir.

Tadalafil hakkında sıkça sorulan sorular

Tadalafil güvenli bir ilaç mı?

2017 yılında yapılan bir araştırma doğrudan güvenli olduğunu, sildenafil ve tadalafil etkinliğini karşılaştırıldığında 5189 hastayı kapsayan 16 çalışmanın, her iki ilacın da benzer mükemmel bir güvenlik profili saptandı. Her ikisi de erektil disfonksiyonun tedavisinde benzer etkinlik gösterdi ve hastalar tedaviden eşit derecede memnuniyet gösterdi. Tadalafil ile psikolojik sonuçlar çok daha iyiydi, büyük olasılıkla ilacın uzun süre etkili olması ve bu nedenle o zamanlar cinsel ilişkiye girme ve cinsel ilişkiye girme sürelerinin azalması nedeniyle.

Erkekler tadalafil’i tercih eder mi?

Evet erkekler en çok tadalifi tercih ediyorlar. Bir araştırma, ED’li 215 erkek, 4 haftalık bir süre için gerektiği gibi sildenafil veya tadalafil almak üzere rastgele seçildi. 1-2 haftalık bir arınma döneminden sonra diğer ilacı almaya geçtiler (çapraz çalışma). Ne erkeklerin kendileri ne de araştırma görevlileri hangi ilacı kullandıklarını bilmiyorlardı (çift kör). Bu adamlar ya daha önce hiç sildenafil kullanmamışlardı ya da geçmişte yanıt vermemişlerdi. Sonuçlar, sildenafil için % 33.7’ye kıyasla % 66.3’ün tadalafili tercih ettiğini ve bu sonuçların istatistiksel olarak oldukça anlamlı olduğunu gösterdi. Ek olarak, hem sildenafil hem de tadalafil, her iki grupta da benzer yan etki profilleri ile iyi tolere edildi.

Kadın partnerler tadalafil’i tercih eder mi?

2008 yılında yapılan bir çalışmada , kadın partnerlerin % 79’u, tadalafil ile cinsel ilişkiye daha rahat yaklaştığı için, tadalafil’i sildenafile tercih etti, çünkü etkisi uzun süre devam edebiliyordu.

Halihazırda düzenli olarak sildenafil kullanan erkekler tadalafile geçebilir mi?

Bunun genellikle böyle olduğunu gösteren araştırmalar olması ilginçtir. 2003 yılında yapılan bir çalışmada , düzenli sildenafil kullanıcısı olan 147 ED’li erkek, 6 haftalık bir başlangıç ​​ve 3 haftalık bir değerlendirme aşaması boyunca sildenafil kullanılarak değerlendirildi. Daha sonra tadalafil ile aynı şeyi 6 ve 3 hafta boyunca yaptılar. Bundan sonra, takip eden 6 aylık dönemde kullanmaları için ya sildenafil ya da tadalafil seçeneği sunuldu. Etkileyici bir % 90,5’i tadalafil ve % 9,5’i sildenafili tercih etti. Bu yaş, ED’nin şiddeti veya altta yatan herhangi bir nedenden bağımsızdı. Her iki ilaç da iyi tolere edildi ve benzer bir yan etki profiline sahipti.